Rok 2013 – restaurování barokních pískovcových soch

Restaurování barokní pískovcové sochy sedícího Krista byla spolufinancována z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje na rok 2013 ve výši 99 750 Kč. Celkové náklady projektu 151 600 Kč.

Socha je vytvořena z jemnozrnného pískovce a nachází se na návsi obce Siřejovice u kostela sv. Bartoloměje. Jedná se o spodobnění odpočívajícího Krista (Ecce homo) s trnovou korunou na podstavci, jehož architektura je složena z několika na sebe postavených profilovaných částí a stojí na základové schodové podestě. Podstavec je rozdělen od shora na několik částí – pod Kristem se nachází konzolovitá menší profilovaná podnož, zdobená rostlinným dekorem. Na čelní straně je socha ve středovém oválu označena datací vzniku 1751. Pod touto částí následuje profilovaná římsa, která je rovněž zdobena stylizovaným rostlinným dekorem, na středovém dříku je podstavec zdobený z čelní strany reliéfem znázorňujícím sv. Antonína Paduánského držícího lilii a malého Ježíše. Soklová profilovaná část je z čelní strany opatřena vyrytou datací 1869, zřejmě dobou, kdy byla provedena rekonstrukce sochy. V horní partii je tento sokl zdoben rostlinným dekorem. Ve spodu se nachází základová podesta tvořena dvěma schodovými stupni. Socha Krista se původně nacházela u hlavní cesty v Siřejovicích, ke kostelu byla přemístěna při posledním rest. zásahu.

 

Rok 2013 Restaurov N Barokn Ch P Skovcov Ch Soch

Rok 2013 Restaurov N Barokn Ch P Skovcov Ch Soch

Restaurování barokní pískovcové sochy sv. Anny byla spolufinancována z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje na rok 2013 ve výši 144 480 Kč. Celkové náklady projektu 206 400 Kč.

Socha sv. Anny je vytvořena z jemnozrnného pískovce a nachází se na návsi obce Siřejovice. Jedná se o sousoší – sv. Anna je zobrazena s dcerou Marií, která předčítá knihu. Sochy jsou umístěny na podstavci, jehož architektura je složena z několika na sebe postavených profilovaných částí a stojí na základové schodové podestě. Podstavec je členěn konzolovitou podnoží pod sochou, s nečitelným nápisem na čelní straně a rostlinnými dekory v rozích. Následuje profilovaná římsa, pod ní je střední část podstavce, kterou tvoří dřík zdobený z čelní strany reliéfní kartuší s postavou sv. Václava. Ve spodní části je profilovaný sokl a základová, jedním stupněm tvořená podesta. Socha je označena datací 1746.

Rok 2013 Restaurov N Barokn Ch P Skovcov Ch Soch

Mohlo by se vám líbit...