Odhalení pamětní desky válečného letce Josefa Aloise Prágla
V červenci jsme odhalili pamětní desku Josefa Aloise Prágla. Tento bojovník za svobodu, válečný letec, příslušník 311. bombardovací perutě RAF a nositel Čs. válečného kříže 1939, je totiž siřejovickým rodákem. Narodil se 18. března 1913 v čísle popisném 9 a právě v letošním roce uplynulo již 35 let od jeho úmrtí.
Před válkou bydlel ve Lbínu u Teplic. V červnu 1938 byl vyslán jako zástupce firmy Baťa do Holandské Guayany v severní části Jižní Ameriky a po obsazení Holandska fašistickým Německem byl v Guayaně internován až do roku 1942, kdy se mu podařilo navázat kontakt s plukovníkem Hutníkem a plukovníkem Ambrušem, československými vojenskými zastupiteli v kanadském Montrealu. Na základě jednání těchto osob končí utrpení pana Josefa Prágla a z internačního tábora je propuštěn. Po propuštění se vydal na dlouhou cestu do Velké Británie, kde byl v roce 1943 přijat do služeb Královského letectva (vojenské letectvo britských ozbrojených sil). V září 1944 pak absolvoval výcvik palubního střelce a byl přidělen do 311. bombardovací perutě, která v té době měla základnu RAF na východním pobřeží severního Skotska. Působil v posádce Aloise Šedivého a později Jaroslava Polívky, se kterými se účastnil operačních letů na strategické cíle v okupované Evropě. Do vlasti se vrátil 1. září 1945 a ještě týž rok byl demobilizován a propuštěn z činné vojenské služby. Nastoupil jako správce v koloniálním obchodě v Bystřanech u Teplic. V roce 1968 pak nastoupil jako skladník ve vojenských lázních v Teplicích, kde také zemřel, a to 22. července 1988 ve věku 75 let.
Pan Josef Alois Prágl byl výjimečný muž, československý letec a náš významný spoluobčan, který se výrazně podílel na boji proti nacismu. Odhalením jeho pamětní desky jsme chtěli připomenout, že téma svobody je v této době stále aktuální.
Naše společné setkání s rodinou pana Prágla se neslo v duchu úcty, vděčnosti a pokory k těm, kteří se zasloužili o naši budoucnost i na úkor toho nejcennějšího - vlastního života. Bylo to úžasné setkání s lidmi, kteří jsou na svého předka neskutečně hrdí. Ať už se jedná o syny pana Prágla, jejich manželky nebo o vnoučata či pravnoučata a další příbuzné. Všichni znají do detailu velmi pohnutý osud tohoto člověka a dokáží o něm hodiny a hodiny poutavě vyprávět.
Chtěla bych tímto poděkovat nejen panu Tomáši Rotbauerovi, který byl hlavním iniciátorem myšlenky odhalení pamětní desky na budově obecního úřadu, ale také kameníkovi, panu Josefu Malému. Pamětní deska z červené žuly byla navržena velmi vkusně, a to především s ohledem na význam samotné osoby pana Josefa Aloise Prágla.